Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός !!!

Με απίστευτη ανατροπή, καθώς βρέθηκε 19 πόντους πίσω στο σκορ στο 27' (53-34), και με καλάθι του Πρίντεζη 6'' πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έκανε το 8ο θαύμα και κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ (62-61)!

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 61-62. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης νικώντας στον τελικό της Euroleague την CSKA με 61-62, σε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ, με ένα καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη 0:07 πριν το τέλος του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έφταναν δύσκολα στο καλάθι με την CSKA να παίρνει προβάδισμα 10-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να μπουν στο ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων 34-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ivkovic έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση καταφέρνοντας να μειώσουν σε 55-52 (από 53-40), ενώ απέμεναν 03:45 για το τέλος και σε 59-55 στα 03:00. Στο 01:05 ο Πρίντεζης μείωσε σε 60-58, αλλά στα 0:19 ο Teodosic έκανε το 61-58 με 1/2 βολές.

Στα δέκα δεύτερα ο Παπανικολάου έκανε με 2/2 βολές το 61-60 και η τελευταία επίθεση ανήκε στους Ρώσους. Αμέσως ο Σπανούλης έστειλε τον Siskauskas στις βολές. Ο Λιθουανός αστόχησε ο Πρίντεζης σχεδόν σε νεκρό χρόνο έκανε το 61-62 χαρίζοντας το τρόπαιο στους ερυθρόλευκους.